Bu sayfayı yazdır

Karakalem Portre Çizerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Karakalem portre, resim alanında karakteri çizgilerle anlatım ifadesidir. Portre, insan başını konu alan bir çizim tekniğidir. Portre, başta karakalem olmak üzere diğer farklı resim malzemeleri kullanılarak da yapılır. Yağlı boya, pastel ve kuru pastel de kullanılır. 

Portre, karakalemde renk görselliği olarak daha çok tercih edilir. Karakalem siyah beyazın oluşturduğu renk skalasından dolayı, portrede anlamsal bakımından farklı bir imaj eklemektedir. Resim tarihinde ilk resimler kömür kullanılarak yapılmıştır. Günümüzde de hala karakalem, özellikle de resme yeni başlayanlar tarafından çizgi niteliklerini öğrenmede ve teknik bakımından yağlı boyaya geçmeden önce gölge değerlerini daha iyi saptamada fayda sağladığı görülmüştür. Karakalemle resim çizerken tonal değerleri daha kolay ve daha iyi verebilmek açısından dereceli kalemler kullanılmalıdır. Karakalem portre çizerken ressamın kendi çizgi karakteri bakımından farklı tekniklerle, portrede gölge ve ışık değerleri işlenilir. Bazı ressamlar karakalem portrelerinde gölgeleri oluştururken çizgilerini ezerler. Karakalemle portre çizerken yada karakalemle herhangi bir şeyi resmederken önemli olan, ışığı ve gölgeyi doğru bir şekilde ifade edebilmektir. Karakalemde o değerleri oluştururken gerçeğe yakın olabilmektir. Karakalem resimlerde gölgeleme yapılırken çizgisel olarak o değerleri oluşturmak, kullanılan malzemenin yapısal özelliğine göre de değişir. Karakalem olarak dereceli kalemlerin yanı sıra çizilen resimde, karakalemle beraber kuru pastelde kullanılabilir; bu tarz çizimler karışık teknik olarak da adlandırılır. Portre sanatı; diğer çizimlerin yanı sıra çok fazla dikkat gerektirerek çalışılması gereken bir çizim alanıdır. 

Portre çizerken çizilecek kişiye benzerliği yakalamak için ifadeyi oluşturan detayları iyi görmelidir; zira çizilenle gerçekte olan kişi farklılaşır.  Portrede karakteri oluştururken ilk önce yapılması gereken, kişinin detaylı özelliklerini belirlemek ve daha sonra tonlamaya geçmektir. Karakalem portrede her ton değeri için farklı dereceli kalemler kullanmak, portrede sonuç olarak tatmin edici bir görselliğe ulaşmada faydalıdır. 

Karakalem portre bir kişiyi resmetmek ve portreleştirmek olması bakımından detaylı ve zaman alan bir çizimdir. Karakalem portre tamamen detaylı bir çalışmadır. Karakalem portre çizerken kalemin kâğıt üzerinde daha kontrollü hareket etmesi bakımından, kalemin uç kısımlarını geniş bir şekilde açmak gerekir.  Kalemin kontrolü bakımından kâğıt olarak dokulu yâda hafif dokulu kâğıtlar kullanılmalıdır. Karakalem portre için beyaz kâğıt dışında farklı renklerde kâğıtlarda kullanılabilir. Karakalem portre çiziminde en çok beyaz kağıdın kullanılmasının dışında, Karakalem portre olarak gri kağıtta sıkça kullanılmaktadır. Karakalem portrede gri kağıt kullanılırken beyaz kağıda çizim yaparken ki kurallar değişkenlik gösterir. Gri kağıda çizilen portrelerde kömür ve beyaz tebeşir kullanılır. Karakalemle beyaz kağıda portre çizilirken, ışığın maksimum değerini oluşturmada kağıdın beyazından faydalanılır. Gri kağıda portre çizerken ışık için beyaz tebeşir kullanılır. Karakalem ile yapılan portrelerin dışında, renkli kağıtlara kuru pastel kullanılarak yapılan portrelerde, en az karakalem portreler kadar tercih edilir.