Bu sayfayı yazdır

Karakelem Portre Resim: Karakalem Resim Malzemeleri

 Merhabalar karakalemportreresim.com okuyucuları... Bugünkü dersimiz karakalem resim malzemeleri.

Resim çizmeye yeni başlayanlar, tam olarak istedikleri bilgilere yeterli oranda ulaşamadıklarından ötürü, iyi resim çizebilecekken yapılan malzeme seçimi hatasından dolayı resimde başarısız oldukları düşüncesine kapılırlar. Yetenekli olmak; bilgiyle desteklendiğinde doğru sonuçlar verir. Resim malzemeleri seçimi konusunda bir çok soruyla karşılaşıyorum. Ne tür kalem kullanmalıyım ya da hangi kağıda çizmeliyim gibi sorular sıkça resim severler tarafından sorulan sorular arasında.

 Konu başlıkları olarak resim çizerken kullanılan malzemelere bir göz atalım. 

Çizim Malzemeleri :

*Kalemler;

Karakalem, siyahın tek renk ton değerleri  uygulanarak yapılan resimlerin genel adıdır.

 Karakalem malzemeleri olarak;  kömür, füzen, grafit ve  kurşun kalem olarak da bilinen dereceli kalemler kullanılır. 

 Yukarıda sıraladığım malzemelerin  kısaca ne gibi etkileri olduğuna ve maddesel yapılarında neler olduğuna göz atalım.

Kömür, bilinen en eski resim çizme malzemesidir. İlk çağda insanların henüz yazının olmadığını zamanlarda bazı ağaç dallarını ateşte yakarak  bu dallarla mağara duvarlarına ve taş tabletlere figürler ve şekiller çizerek bir anı ya da bir konuyu işlemişlerdir. Bazı tarih araştırmacıları tarafından o döneme ait resimler incelendiğinde  mağara duvarlarına  çizilen resimlerin avlanma öncesi  antrenman maksatlı mızrak ve okların ziyan edilmesini önlemek  için  çizildiği tahmin edilmektedir. Kömür, günümüzde de bazı işlemler uygulanarak hala resim çizim malzemeleri arasında yerini korumaktadır. 

Karakalem resimde kömür kullanımına ileri bir seviyeye ulaştıktan sonra başlanmalıdır. İlk resme kömürle başlamak doğru bir şeçim olarak kabul görülmez. Resim çiziminde kömür kullanımı; biçimlerin bütünsel yorumuna odaklanılarak çok fazla detaya girmeden uygulanmalıdır. Genel olarak kömür ile çizim yapan ressamlar oluşturdukları çizgileri parmaklarıyla ya da kaynaştırıcı kalemle ezerler. Bu teknik, kömürün çok yönlü ve çağrışımlı oluşundan yararlanılabileceği bir özelliğidir. Ayrıca hamur silgi ile ışık efektleri verilmesine de olanak veren bir yapıya sahiptir.  Kömür kalemlerle resim çizmek, bir tarz olarak da görülür. Uzun süre resim çizme deneyimi sağlandıktan sonra denenmesi daha doğrudur.

 

Karakalem malzemelerinde dereceli kalemler :

Dereceli kalemler, halk arasında kurşun kalem olarak da bilinir. Kurşun kalem her çeşit çizim için geniş yelpazede kullanılan bir araçtır.  

Bu kalemlerin maddesel yapısına bir göz atalım:

 Kurşun kalem, adını içeriğindeki  maddesi grafit olan bir elementten alır. Grafit, ilk bulunduğunda maddesel yapısından dolayı kurşun olduğu düşünülüyordu. İz bıraktığı görülünce, ilk zamanlarda genelde yazı yazmada kullanılıyorken; bazı işlemler uygulanarak içerisine kil ilave edildi. Zamanla grafik ve resim çiziminde de kullanılmaya başlandı.

Grafit ve kil karışımı olan kalemler, resim alanında çok fazla tercih edilmeye başlanınca; geliştirildi ve zamanla içeriğindeki kil ve grafit miktarı değiştirilerek yoğunluklarına göre  derecelendirildi.

 Kil miktarı fazla olan kalemler daha yumuşak ve daha koyu tonlar oluştururken; kil değeri düşük, grafit değeri yüksek olan kalemler ise daha sert ve daha soluk izler oluşturur. 

Karakalem resim alanında da günümüzde dereceli kalemler en çok tercih edilen kalemlerdendir. İstenilen deseni oluştururken; kontrolü ve uygulaması kolaydır. Bu kalemlerle detaylı çalışmalar yaparak mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Resimde zamanla çizgileriniz geliştikçe farklı malzemeler kullanabilirsiniz.

 

Dereceli kalemlerimizi tanıyalım:

*Dereceli kalemler ( kurşun kalem ) :

 9H  8H  7H  6H  5H  4H  3H  2H  H  F  HB    B       2B 3B 4B 5B 6B 7B 8B 9B

   

   Dereceli kalemler kendi içerisinde iki ayrı guruba ayrılır ( H )  ve ( B ).  H gurubu kalemler; grafit değeri yoğun olan kalemlerdir, açık ton etkisi verir. B gurubu kalemleri grafit değeri düşük, kil değeri yoğun olan kalemlerdir; koyu ton etkisi verir. HB iki farklı gurubun orta değerine sahip olan kalemdir. Okullarda öğrenciler genel olarak HB kalemini kullanmayı tercih ederler. HB değerindeki kalemin bu alanda daha çok tercih edilmesinin en önemli unsuru; yazıldığında belirgin olması ve silindiğinde de iz bırakmamasıdır.  

   B gurubunun en koyu ton değerine sahip kalemi 9B'dir.

   Dereceli kalemlerin işlevsel değerlerini işledik... 

   Sırada resim malzemeleri arasında en az kalem kadar önemli olan kağıtlara bir göz atalım.

 

  *Kağıtlar;

   Resim malzemeleri satan mekanların raflarında bir çok firmanın farklı türlerine sahip kağıtları bulunur. İnce kalın dokulu, dokusuz; ayrıca renk bakımından da farklı bir çok seçenekte kağıtlar mevcuttur. Kağıtların yapısal farklılıkları, kullanılan çizim kalemlerinin ve çizilecek olan resimin yaratacağı etkiye göre tasarlanmıştır. Kağıt seçimini nasıl ve neye göre yapmalıyız, doğru kağıdı nasıl seçmeliyiz, kağıt seçimi konusunda resim malzemelerinin çizilecek olan resme yaratacağı etkiyi de göz önünde bulundurarak seçimimizi yapmalıyız. 

   Sizler için birbirine benzerliği olan iki kağıt önereceğim. Alex schoeller ve Canson 1557; karakalem çizimler için idealdir. İsim farlılıkları olsa da yapısal, dokusal ve amaçsal özellikleri birbirlerine çok yakındır. Bu kağtların özellikleri; bir yüzü çok ince grenli, hafif dokulu diğer yüzü grensiz, beyaz renkte çizim kağıdıdır. Defalarca düzeltmelere dayanacak şekilde silinebilir, yüzeyi ve içi astarlanmış yüksek kaliteli teknik desen çizimler için tasarlanmış kağıtlardır. Karakalem olmakla beraber soft pastel  ve sulu boya kullanımı  için de idealdir.

   Gramaj olarak 180 ve 200 olmasını tercih edebilirsiniz.  

   Resim çizeceğimiz kağıtların hafif dokulu olmaları, bizlere desenlerimizi uygularken çizgilerimizi istenilen şekilde konrol etme olanağı da sunar. 

 

*Silgiler;

Hamur Silgi:

    Konu resim çizmek olunca neden hamur silgi kullanıldığına bir bakalım.

   Hamur silgi, diğer silgilerin aksine hem lekeyi siler hem de sildiği yerde herhangi bir toz bırakmaz. Okul yıllarından da hatırladığımız gibi; bir yeri ya da yazıyı sildiğimizde sildikten sonra kağıt üzerindeki silgi kalıntılarını elimizin tersiyle süpürürdük. Bu da kağıdın yıpranmasına ve kirlenmesine yol açardı. Hamur silgi bu işlemlere gerek bırakmadan lekeyi içine çekerek siler, geride bir kalıntı bırakmaz. Ayrıca çizim yaparken bazen bölgedeki kalem izlerini tamamen değil de; biraz yumaşatma ihtiyacı duyarak ya da ışık ve gölge uygulamasında hata yapmışsak hamur silgi ile hafif dokunuşlarla hatamızı telafi edebiliriz. Kauçuk silgiler, deseni silmek için değil de; ışık etkisi yaratmak için kullanılabilir. Genel olarak tercihimiz hamur silgiden yana olmalıdır.